Niezalogowany
zmień rozmiar:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 16

Adres: FABRYCZNA 13-15
62-800 Kalisz
pokaż na mapie
Dyrektor:
Strona WWW: https://sp16kalisz.szkolnastrona.pl/
E-mail: sp16@um.kalisz.pl
Telefon:

Opis oferty:


Szkoła Podstawowa nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Kaliszu jest szkołą nowoczesną, zakorzenioną w tradycji i patrzącą w przyszłość. Dbamy o wysoki poziom kształcenia, dostosowując formy, metody i warunki pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości naszych uczniów. Uczniowie naszej szkoły:
- uczą się, aby zrozumieć świat,
- uczą się kierować swoim życiem,
- uczą się być sprawczym,
- uczą się współdziałać z innymi,
- uczą się, jak myśleć nieszablonowo i kreatywnie rozwiązywać problemy,
- uczą się, jak dbać o swoją kondycję fizyczną,
- uczą się myśleć perspektywicznie.

NASZE MOCNE STRONY:
- praca w systemie jednozmianowym,
- zajęcia klas 1-3 w oddzielnym budynku,
- świetlica szkolna czynna od 6.30 – 16.30,
- szafka dla każdego ucznia,
- dwóch pedagogów szkolnych, psycholog, logopeda,
- duża biblioteka z czytelnią i komputerami dla uczniów,
- nowoczesna pracownia komputerowa i Green studio,
- dwie sale gimnastyczne, boisko sportowe, dwa place zabaw,
- nauka pływania dla klas trzecich w ramach zajęć lekcyjnych,
- udział w wielu programach dla szkół pod patronatem CEO,
- liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach międzyszkolnych,
- efektowne i przestronne korytarze z wydzieloną strefą relaksu,
- monitoring na terenie szkoły.

W szkole realizowane są projekty i innowacje min. udział uczniów w projektach na platformie eTwinning we współpracy ze szkołami z całego świata (Francja, Rosja, Turcja, Włochy), w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Szkoła z Klasą, w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Wielkopolan drogi do niepodległości” , Centrum Mistrzostwa Informatycznego oraz w ogólnopolskim konkursie grantowym "Tradycyjny Sad."
Szkoła bierze udział w ogólnopolskich kampaniach edukacyjno-profilaktycznych, np. przeciwdziałanie cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści „Nie hejtuję - reaguję” realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz ogólnopolskim projekcie #JaTyOnOFF.  O zdrowie psychiczne naszych uczniów dbamy, realizując program „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”. Nauczyciele włączają się w realizację ogólnopolskich projektów w ramach Fundacji Uniwersytet Dzieci w Klasie oraz programów zdrowotnych, np. „Nie pal przy mnie, proszę.” Mając na względzie podniesienie jakości kształcenia uczniów w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, w szkole są realizowane projekty edukacyjne: „Lepsza Szkoła” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, „Wzór na ścisłe” Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@, podprojekt Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski.
Nasza szkoła stwarza warunki do harmonijnego rozwoju uczniów poprzez aktywne działania prozdrowotne. Dba o zaspokajanie ich potrzeb rozwojowych, między innymi przez realizację programów: „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko i przetwory mleczne w szkole,” działania prowadzone w ramach edukacji prozdrowotnej. Od roku szkolnego 2022/2023 w ramach edukacji proekologicznej uczniowie z klas młodszych praktykują sadzenie roślin i ich pielęgnację w zorganizowanych dla nich ogródkach warzywnych na terenie wokół szkoły.  Uczniowie naszej szkoły aktywnie i z sukcesem włączyli się w wydarzenie „Szkoła dla Ziemi” – edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Uczniowie klas starszych z kolei zaangażowali się w projekt ekologiczny „Segreguj z Reflexem,” w którym również osiągnęli sukces. W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I-VIII realizują
ogólnopolski konkurs ekologiczny: „Mistrz recyklingu i przyjaciele.”
Szkoła brała udział w dwuletnim pilotażowym programie: Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą. Od marca 2022 roku w szkole funkcjonują oddziały przygotowawcze dla uczniów z doświadczeniem migracyjnym. Uchodźcom z Ukrainy zapewniamy odpowiednie warunki do podjęcia nauki w systemie jednozmianowym dla wszystkich uczniów.
Wspierani są również uczniowie szczególnie uzdolnieni. W placówce organizowane są liczne zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań, konkursy oraz zawody szkolne i międzyszkolne, uczniowie przygotowywani są do udziału w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych. W szkole prowadzone są zajęcia przygotowujące uczniów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia, planowania kariery zawodowej. Szkoła bierze regularnie udział w zajęciach w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą „Popularyzacja kształcenia zawodowego”, organizowanym przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. W szkole działa świetlica z atrakcyjnym i zróżnicowanym programem zajęć i zabaw dla młodszych dzieci oraz wyposażona w nowości czytelnicze biblioteka.
Baza dydaktyczna szkoły jest na bieżąco modernizowana i uzupełniania. Nasza placówka jest miejscem przytulnym, komfortowym i miłym dla oka. Na korytarzach szkolnych pojawiły się wygodne, kolorowe pufy, naklejki edukacyjne oraz żywe rośliny doniczkowe. Sale lekcyjne są wyposażone w wysokiej jakości oświetlenie, roletki okienne oraz meble, nowoczesny sprzęt multimedialny: komputery, tablety, tablice multimedialne, rzutniki, sprzęt nagłaśniający. Powstała dodatkowa sala lekcyjna wydzielona z ogromnego pomieszczenia biblioteki szkolnej. W planowaniu działalności placówki zawsze uwzględniana jest opinia nauczycieli i rodziców. Ponadto szkoła jest systematycznie doposażana w niezbędne pomoce dydaktyczne, zabawki, gry, nowości wydawnicze, sprzęt sportowy. Ułatwia to pracę nauczycielom, uatrakcyjnia zajęcia edukacyjne. Zmodernizowana została także sieć internetowa, funkcjonuje dziennik elektroniczny (MobiDziennik), który jest również platformą komunikacyjną dla całej społeczności szkolnej. W trosce o bezpieczeństwo uczniów wejście główne do szkoły jest zamykane, ponadto szkoła objęta jest monitoringiem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, w szkole zostały wprowadzone automaty z przekąskami i napojami.
Szkoła Podstawowa nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 jest usytuowana  w centrum miasta.Przy szkole od strony ul. Czaszkowskiej funkcjonuje nowo oddana do użytku strefa parkowania dla rodziców. Korzystna lokalizacja ułatwia rodzicom dowóz dzieci do szkoły, a naszym uczniom umożliwia szybkie dotarcie do wielu instytucji kultury, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie szkoły (MDK, teatr, CKiS, filharmonia, Biblioteka Miejska, UAM).
Nasza szkoła ściśle i systematycznie współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami: Policja, Sąd, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Sanepid, Młodzieżowy Dom Kultury, Książnica Pedagogiczna, Biblioteka Miejska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Rada Osiedla Śródmieście II, ośrodki kultury z całego kraju. Uczniowie i nauczyciele biorą udział w uroczystościach i imprezach miejskich, a także ogólnopolskich. Placówka posiada sztandar, a poczet sztandarowy godnie uczestniczy niemalże we wszystkich uroczystościach miejskich oraz uświetnia swoją obecnością uroczystości szkolne. Uczniowie i rodzice oraz nauczyciele i pracownicy szkoły aktywnie włączają się w akcje pomocowe na rzecz chorych czy potrzebujących dzieci i zwierząt. W szkole organizowane są dyskoteki, bale karnawałowe oraz inne działania integrujące zespoły klasowe, m. in. „Noc w szkole.”
Informacje z życia szkoły można znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://sp16kalisz.szkolnastrona.pl oraz na szkolnym fb.
Informacje ogólne:
Nabór w roku szkolnym 2025/2026 dla dzieci z obwodu Szkoły Podstawowej nr 16 rozpoczyna się od dnia 17 lutego. Dla dzieci spoza obwodu rekrutacja będzie się odbywała w terminie od 5 do 9 maja 2025 r. (w przypadku, jeśli szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami)

W roku szkolnym 2025/2026 rekrutacja do klas pierwszych obejmuje dzieci, które w roku 2025 ukończą:
- 7 lat - rok urodzenia 2018.
- 6 lat - rok urodzenia 2019 ( jeżeli dziecko posiada opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub jeśli dziecko w poprzednim roku szkolnym realizowało wychowanie przedszkolne).
Do klasy pierwszej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły, a jeśli po postępowaniu rekrutacyjnym szkoła dysponuje wolnymi miejscami - wówczas również spoza obwodu. O przyjęciu kandydata spoza obwodu decyduje suma punktów uzyskana z poniższych kryteriów. 

Kryteria rekrutacji (dotyczy dzieci spoza obwodu):

Rodzeństwo kandydata uczęszcza do tej szkoły

64

Kandydat ukończył oddział przedszkolny zorganizowany w szkole podstawowej lub przedszkole w zespole szkolno – przedszkolnym i ubiega się o przyjęcie do tej szkoły podstawowej lub szkoły podstawowej z tego zespołu 

32

Dziecko, którego przynajmniej jeden rodzic mieszka w Kaliszu i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu

16

Kandydat ubiega się o przyjęcie do placówki, w której zatrudniony jest jego rodzic

8

Wniosek dotyczy rodzeństwa jednocześnie biorącego udział w rekrutacji do tej samej placówki

4




Dostępne miejsca:

Nazwa Opis
KLASA PIERWSZA 1A,1B

Przykładowe zdjęcia:

Mapa

Rekrutacja ID: 165; Wersja: 25.104.20250411.1556 Harmonogram ID: 973;